Sir Ken Robinson o KREOzoficznej grze planszowej… no, prawie ;)

Posted on Updated on

Znany rzecznik ochrony kreatywności dzieci przed szkołą pisze zupełnie, jakby o Sednokręgu – mojej KREOzoficznej planszówce:

Ken Robinson o kreatywności:

Definiuję kreatywność jako proces tworzenia oryginalnych, wartościowych idei. Praca twórcza w jakiejkolwiek dziedzinie często przechodzi przez kilka typowych faz. Czasem w jej wyniku otrzymujesz co innego, niż to, co sobie wyobrażałeś, kiedy zaczynałeś. Jest to dynamiczny proces, który często obejmuje tworzenie nowych powiązań, łączenie dziedzin i używanie metafor i analogii.

[I define creativity as the process of having original ideas that have value. Creative work in any field often passes through typical phases. Sometimes what you end up with is not what you had in mind when you started. It’s a dynamic process that often involves making new connections, crossing disciplines and using metaphors and analogies.]

więcej

Ja o grze:

(…) dzięki tej zabawie ćwiczycie abstrakcyjne i twórcze myślenie. Zauważacie powiązania między pozornie niemającymi ze sobą nic wspólnego dziedzinami.

więcej

Gra planszowa rozwijająca myślenie abstrakcyjne, kreatywność, rozumowanie przez analogię i zdolność posługiwania się metaforą.

więcej

Gra bazuje właśnie na „przekładaniu” zagadnień z jednej dziedziny na zagadnienia z innej, posługiwaniu się analogią.

Analogia zachodzi między zagadnieniami z różnych dziedzin, które łączy wspólna struktura (sedno).
Metaforyzowanie to łączenie spraw z dwóch różnych dziedzin (…). Dokonywanie skojarzeń to umiejętność odkrywania wspólnych schematów w wielu zagadnieniach z rozmaitych dziedzin.

więcej


Więcej o tym, jak ma się koncepcja Gry do badań z zakresu psychologii kreatywności: tutaj („Sensokrąg” to dawna nazwa tego, co w Grze nazywa się „sednokręgiem”). A więcej aktualności o Grze: tutaj, na blogu KREOzoficznym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s